Advent a Silvestr 7. díl: Silvestrovské oslavy v plném proudu
Úvodní stránka Blog Advent a Silvestr 7. díl: Silvestrovské oslavy v plném proudu

Advent a Silvestr 7. díl: Silvestrovské oslavy v plném proudu

A máme tady poslední téma: Silvestr! Odpočítávání posledních vteřin do dalšího roku, bouchání šampaňského a novoroční polibek. Tak byste oslavili Silvestr u nás v České republice. Víte ale, že co jiný kout světa, to jiný způsob oslav?

Anglie a čekání na tmavovlasého muže

Angličané slaví Silvestr podobně jako my. Scházejí se s rodinou a přáteli a oslavují poslední hodiny do nového roku. Popíjejí šampaňské, pořádají bujaré večírky, zpívají a samozřejmě podívanou a celkovou atmosféru večera završují úžasným ohňostrojem. Přímo velkolepý ohňostroj s hudbou lze zažít v Londýně u London Eye na břehu Temže. Ačkoliv je zpoplatněn, míří na něj tisíce lidí.

Na Silvestr dodržují hned několik zvyků. Jeden z nejznámějších je „First Foot“ (První stopa). Podle tradice by měl práh domu na Nový rok jako první překročit mladý vysoký muž s černými vlasy, který přinese dary. Tím se zaručí, že je bude po celý rok provázet štěstí.

Po dobytí půlnoci se Britové chytí za ruce a zpívají tradiční hymnu nového roku Auld Lang Syne. Tato píseň je původně skotská a měla by jim připomínat, že i když najdete nové přátele, na ty staré byste neměli zapomínat.

Nový rok je samozřejmě i ve znamení předsevzetí, s jejichž dodržováním má leckdo problémy.

ZAJÍMAVOST: Novoroční předsevzetí si prý dávali už Babylóňané před více jak 2600 let před naším letopočtem!

Španělsko a pojídání hroznů

  • Během silvestrovských oslav se Španělé scházejí především na madridském náměstí Puerta del Sol.
  • Ve Španělsku se také odpočítává čas před půlnocí, ale trošku jiným způsobem. Při každém úderu zvonu snědí jednu kuličku hroznového víno a předhání se v tom, komu se podaří nacpat do pusy dvanáct kuliček. Tahle zvláštní tradice by jim měla zajistit štěstí během celého následujícího roku.
  • V obchodech se dokonce prodávají sady hroznů připravené přímo nu silvestrovskou noc.

Rakousko se do nového roku protančí

Silvestrovskou půlnoc v Rakousku doprovází klasický ohňostroj a sekt. Co je ale na jejich způsobu oslav zajímavé, je určitá tradice. Odpočítávání posledních vteřin totiž doprovází Straussův valčík Na krásném modrém Dunaji znějící z televize nebo z rádia. Rakušané se tak do Nového roku protančí půlnočním valčíkem.

Tradičně se také z olova odlévají různé předměty a talismany jako jsou třeba prasátka nebo se darují čokoládové a marcipánové figurky. Podává se jako dezert také mátová zmrzlina pro zajištění ekonomické stability.

„Létající“ nádobí v Dánsku

Říká se, že to u vás doma občas bývá jako v pravé Itálii. Ale trochu „divočejší“ atmosféru s rozbitým nádobím můžete zažít v Dánsku a do Itálie nemusíte vkročit ani jednou nohou. Dánové sice po sobě neházejí nádobí v cholerickém záchvatu, nicméně na Nový rok se se střepy povalujícími se na zemi potkáte.

Podlaha plná střepů totiž v Dánsku znamená jen to dobré. Pokud chcete někomu vyjádřit přátelství, lásku nebo jen vděčnost své rodině, neměli byste zapomenout třísknout talířem o zeď nebo o dveře vašich přátel. Údajně tím odeženete také zlé síly. A čím víc střepů před svými dveřmi najdete, tím víc bude váš rok radostnější.

V Dánsku se pečou koláče, které se následně vrství na sebe. Nazývají se kransekake.

Bulharsko a tajemný rituál

  • Říká vám něco rituál kukeri? Pravděpodobně ne. Bulhaři totiž na Nový rok vyhánějí zlé duchy a jiné příšery, kteří by jim mohli škodit.
  • Při tomto rituálu tancují ve strašidelných kostýmech, čím zaženou upíry a tím si udrží štěstí a zdraví. Oblékají si kožešinový kostým a dřevěnou masku.

Bujaré oslavy v Itálii

Pro Italy jsou silvestrovské oslavy hodně důležité. Připravují se na ně už dlouho dopředu. Oslavy bývají velkolepé, proto si nakupují spoustu zábavní pyrotechniky, někteří si ji dokonce sami vyrábějí. Jelikož bývají oslavy dost bouřlivé a divoké, spousta lidí přichází ke zranění. Takové bujaré veselí zažijete hlavně v Neapoli.

Jako tradiční pokrmy Italové připravují ryby a mořské plody.