Advent a Silvestr 5. díl: Vánoční výzdoba
Úvodní stránka Blog Advent a Silvestr 5. díl: Vánoční výzdoba

Advent a Silvestr 5. díl: Vánoční výzdoba

Vánoční výzdoba. Bez ní by nebyly pravé Vánoce. Každoročně se během adventu krásně zdobí nejen domy, ale i obchody, ulice ve městech nebo náměstí, na nichž se rozsvěcují velké vánoční stromy.

Když se řekne vánoční výzdoba…

  • Žádný svátek není tak bohatý na dekorace jako právě Vánoce. Ačkoliv každá země po světě slaví Vánoce po svém, ve vánoční výzdobě se až tak neliší.
  • Snad nejtypičtější dekorací a symbolem Vánoc je vánoční stromeček. U nás se tradičně zdobí na Štědrý den, ale mnohé státy ho vytahují již mnohem dřív. Historie zdobení vánočního stromečku údajně pochází z Německa a u nás postupně jeho zdobení ujalo už před více jak 200 lety. Dříve byl zdobený jablky, ořechy a jinými potravinami, o něco později se přidala tradice zdobení svíčkami a po elektrifikaci se pak na stromeček začala dávat elektrická světélka.
  • A právě světélka různých barev, tvarů a velikostí nejčastěji v podobě řetězce patří také k typické vánoční výzdobě. Většinou počátkem adventu se rozzáří ulice měst krásnými světélkujícími dekoracemi a stejně tak obchodní centra. Lidé si často osvětlují domy, okna i prostor kolem domu. Například Američané se často předhánějí v tom, kdo bude mít co nejkrásněji, a možná i nejkýčovitěji, osvětlený dům.
  • K počátku adventu patří jednoznačně adventní věnec. Setkáte se s klasickou verzí, kdy je ozdoben čtyřmi svíčkami a každou adventní neděli se pak jedna svíčka zapálí, ale i s věnci zavěšenými na dveřích domu.
  • Neodmyslitelný betlém s Ježíškem, jmelí, pod kterým se musíte políbit, foukané krásně dekorované ozdoby nebo vánoční cukroví různých druhů a chutí a mnoho dalších... Pojďte se podívat, co dalšího patří mezi vánoční výzdobu v evropských zemích!

Anglie

Angličané si na vánoční výzdobě dávají záležet. Setkáte se s krásně nazdobenými krby, na nichž najdete třeba poinsettii, tedy květinu zvanou také jako vánoční hvězda, a hlavně punčochy, do nichž se schovávají malé dárky.

U stropu se zavěšuje jmelí, pod kterým líbají milovanou osobu. A bez čeho by nemohly anglické Vánoce být? Přece bez tzv. crackerů, což je papírová „tuba“ připomínající zabalený bonbon, kterou rozlomíte a objevíte v ní drobný dárek.

Francie

Ve Francii dodržují jako my čtyři adventní neděle – stoly zdobí adventním věncem se svíčkami a děti také dostávají adventní kalendáře, které postupně otevírají až do 25. prosince.

Výzdobu najdete v obchodech, které jsou vyzdobeny světelnými girlandami a vánočními stromky. Na samotné výzdobě domu se pak podílí celá rodina. Nejkrásnější výzdobu můžete spatřit u štědrovečerní večeře.

Jedinečnou atmosféru dotvářejí poinsettie, Francouzi nazývané „Étoiles de Noël“ (vánoční hvězdy). Tyto rostlinky jsou u nich dost populární, dokonce si je dávají jako dárky po celý rok.

Belgie a Nizozemsko

Kromě krásně nazdobeného vánočního stromečku po domě září svíčky, slavnostně se také aranžuje poinsettie s nádhernými červenými květy, která vytváří slavnostní atmosféru. Často se setkáte i se soby a postavou Santy Clause, který je velmi populární.

Součástí tradiční nizozemské vánoční výzdoby jsou zimní rostliny, především červená poinsettie. Z nich se pak vytváří různě dekorace, které umisťují třeba do skleněných nádob nebo do vázy se svíčkou a jinými vánočními ozdobami. Vánoční stromek zdobí, jakmile zemi opustí Sinterklaas (svatý Mikuláš).

Dánsko a Finsko

V Dánsku se setkáte s ručně vyráběnými dekoracemi. Většina dánských domácností si vytváří vlastní adventní věnce se svíčkami jako symbol křesťanského adventu. Nesmí chybět ani bílé a červené poinsettie, větvičky či klasické vánoční dekorace jako jsou třeba skleněné baňky. Pro děti je kromě adventního věnce symbolem Vánoc také svíčka s kalendářem, která je rozdělena čárami a postupně uhořívá.

S přicházejícími svátky Finové zdobí své domy a většina dekorací je vyráběna ze slámy podle finských tradic starých několik staletí. Slavností atmosféru pak tvoří svíčky a červená poinsettie. Vánoční stromeček má ve Finsku důležitou roli – ať už na veřejných místech nebo v domácnostech. Většinou jsou celé bílé a bez ozdob. Nesmí chybět sobi a Santa Claus. 

Německo

Pro Němce má adventní čas velký význam. Vánoční cukroví, adventní věnce a kalendář jsou neodmyslitelnou vánoční výzdobou. Setkáte se s různými podobami adventního kalendáře. Třeba s poinsettiemi naaranžovanými do zářivého keříku, na kterém jsou zavěšeny různé dárky.

Mezi tradiční vánoční dekorace patří krušnohorské pyramidy. Pocházejí už z dob, kdy se do kostela nosily větvičky a stavěly do pyramid s hořící svíčkou na vrcholu.

Určitě stojí za to vyrazit na vánoční trhy do některého z německých měst, setkáte se totiž s krásnou výzdobou a různými výrobky, které si můžete zakoupit. 

Itálie

V Itálii je vánoční období poměrně dlouhé (zhruba od 8. prosince do 6. ledna). Domácnosti se zdobí jesličkami, připravují se vánoční stromky a různé barevné dekorace. Nejtypičtější dekorací, a vlastně základem Vánoc, je pro Italy betlém s vyřezávanými postavičkami.

Postavičky se vkládají dovnitř už 8. prosince. Vzpomínají tím na Františka z Assisi, který jako první vyprávěl příběh Vánoc za pomoci figurek. A samozřejmě nesmí chybět červená poinsettie. Vánoční cukroví se v Itálii nepeče.