Úvodní stránka Blog Advent a Silvestr 3. díl: Tradice a zvyky

Advent a Silvestr 3. díl: Tradice a zvyky

O tom, že jsou Vánoce jedno z nejkrásnějších období roku, není pochyb. Co jiný kout světa, to jiné tradice. Pojďte se tedy podívat, jak to mají v jiných zemích Evropy.

Vánoce po anglicku 

  • V Anglii Ježíška dozajista nenajdete. Tady dárky pod stromeček nosí Father Christmas, chlapík oblečený v dlouhém obleku zelené nebo červené barvy, a to v noci z 24. na 25. prosince. Děti samou nedočkavostí nemohou dospat a ihned po probuzení se běží podívat, co jim „taťka Vánoc“ přinesl.
  • Pro Angličany je typický vánoční puding, který se připravuje v době adventu. Každý člen rodiny ho přichází míchat a během toho tiše vyslovuje přání. V průběhu večera se do něj tradičně ukrývají různé předměty (prstýnek, mince, náprstek). A pokud jste vy tím šťastlivcem, který ho z nádoby vyloví, bude štěstí po celý rok na vaší straně.

Dárky do bot ve Francii

Ve Francii se setkáme také s verzí Otec Vánoc, kterému říkají Pere Noël. Většinou dětem dává dárečky do jejich bot u krbu nebo přivazuje dárky ozdobnými stuhami k vánoční stromečku. 25. prosinec je pro Francouze den dobrých skutků, jelikož hostí bezdomovce, chudé nebo sirotky. Co ve Francii nesmí chybět, jsou stejně jako u nás betlémy.

K sousedům do Německa

Německo začíná prožívat vánoční čas první adventní nedělí jako my. Slaví se zde rovněž sv. Mikuláš, který dětem naděluje drobné dárky.

Setkáme se s Weihnachtsmannem, pro kterého jsou typické zrzavé vlasy a vousy. Říká se, že létá krajinou na zkroceném větru. Dárky samozřejmě nosíval hodným dětem, jak se věřilo, avšak ty zlobivé potkal horší osud – unesl je a ty, co nevěřili, trestal.

Vánoční stromeček Němci zdobí již od středověku a zpívají známé vánoční koledy jako je O Tannenbaum či Stille Nacht. Nedílnou součástí jsou samozřejmě i vánoční trhy s různými dobrotami a předměty.

Temperamentní Vánoce v Itálii

  • V Itálii se Vánoce nesou v jakémsi poklidu. Jelikož se jedná o silně katolickou zemi, vánoční svátky započínají na Boží hod, kdy papež provede požehnání Urbi et orbi, a končí na Tři krále.
  • Jejich prožívání se hodně liší podle regionů, stejně tak je to i s dárky. Někde naděluje dárky hodná, ale ošklivá čarodějnice Befana na Tři krále, tedy 6. ledna, jinde děti obdarovává Babbo Natale, který přijíždí až z Finska na saních 24. prosince.
  • Také se můžeme setkat s rozbalováním dárků 25. prosince. Tento den se většinou připravuje slavnostní tabule. Ani v Itálii nesmí chybět v žádné domácnosti Betlém, který lidem připomíná příběh o zrození Ježíška.

Španělské Vánoce

Španělé se o Vánocích rozhodně nenudí, protože je slaví ve velkém. Na 24. prosince se podává pozdní večeře s různými pokrmy, které se ale liší podle regionů. Po večeři se pak rozdávají vánoční dárky.

V každém z regionů však rozdává dárky někdo jiný. Např. v Katalánsku je to Caga Tió, poleno, na které se na začátku prosince namaluje obličej a nasadí čepice. Děti ho až do Vánoc krmí a starají se o něj, a pokud to činí dobře, dostanou spoustu dárků.

Po rozbalování dárků Španělé navštěvují půlnoční mše. Tím však den nekončí. Až do rána chodí ulicemi, oslavují, radují se a hrají na hudební nástroje.

Na co se těšit příště

Dozvěděli jste se v našem článku něco nového a zajímavého? Pokud ano, těšte se na další adventní díl. „Podíváte" se na tradiční vánoční pohádky, které se pravidelně v období adventu a Vánoc v evropských zemích vysílají.

Kontakt

METAL - FRUT, spol. s r.o.
Nádražní 674
664 42 Modřice

katalog

Tištěný katalog zájezdů
zasíláme zdarma na vaši adresu

Stačí zadat adresu a katalog je na cestě k vám

Chci zaslat katalog zdarma