8 tipů, jak na kocovinu
Úvodní stránka Blog 8 tipů, jak na kocovinu

8 tipů, jak na kocovinu

Nejočekávanější a zároveň nejobávanější oslavy v roce jsou tady! Silvestr se nese ve znamení bujarých oslav a zábavy, ale ty následná rána už tak příjemná nejsou. Znáte to taky? A víte, jak zatočit s tou „mrchou“ kocovinou?

Chystáte se oslavovat poslední den v tomto roce? Alkohol vám sice způsobí víc než radostný stav a připadáte si jako jednorožec běžící po duze, ale kocovina a ranní bolehlav vám už tolik radosti nepřinesou. Sucho v ústech, hlava se vám div nerozletí na milion kousíčků a žaludek pohupující se na vlnách podivna. Pojďte si přečíst, jak se takové kocoviny účinně zbavit nebo alespoň minimalizovat její projevy!

1. Za vším hledej pití

  • Pití alkoholu vám tenhle stav způsobil a pití vám ho může i pomoci zahnat. Samozřejmě nemyslíme, abyste si dali druhé kolo pročištění jater rumem a podobnými lahůdkami. Základem je voda a pitný režim. Dehydratace je totiž jeden z hlavních faktorů, který vám kocovinu způsobuje. Alkohol totiž organismus skutečně dehydratuje.
  • Kromě vody ale neuškodí také vypít nějaký elektrolytický nápoj s obsahem hořčíku.
  • Pomoc by vám mohly i bylinné čaje jako třeba zázvorový nebo mátový.
  • Pokud chcete urychlit odbourávání alkoholu z těla, výborným pomocníkem jsou ovocné a zeleninové šťávy.

2. Zelená detoxikační bomba

Dopřejte si „panáka“ zdravé zeleniny. Vymačkejte si listovou zeleninu a vypijte ji. Sice to nebude chutnat zrovna dobře, ale chlorofyl obsažený ve špenátu či salátu má detoxikační účinky.

3. Čerstvý vzduch jako znovuzrození

Začněte nový rok ozdravnou procházkou na čerstvém vzduchu. Alkohol vám z těla bude mizet mnohem rychleji a hlubokým dýcháním navýšíte úroveň kyslíku v organismu. Rozproudí se vám lymfatický a kardiovaskulární systém a játra se vydají na detoxikační pouť. A nezapomeňme na endofirny, které vaše tělo zaplatí.

4. Dostatek spánku

Špatný spánek je faktorem, který příznaky vaší „opičky“ zhoršuje. I když prospíte třeba víc jak 7 doporučovaných hodin spánku, jeho kvalita nebude dostatečná. Takže si během dne dejte spánkovou siestu.

5. Strava

I když nemáte na jídlo pomyšlení, vyplatí se nenechat žaludek prázdný. Nejlépe vám udělá nějaké lehké jídlo. Pokud chcete ale nějakou pořádnou vzpruhu, domácí česnečka nebo vývar vás spolehlivě na nohy postaví.

6. Blahodárný vitamin C

Na zmírnění kocoviny se jednoznačně doporučuje vitamin C. Dejte si pomeranče, vodu s citronem nebo šumivý acylpyrin, ten ale využijte v případě nouze, s vašimi játry totiž není úplně kamarád.

7. Coca-Cola a její nevídané účinky

Ať už je to Coca-Cola nebo jiné sycené slazené nápoje, mohou vám zmírnit váš stav. Jestli jste někdy na Colu dostali po party chuť, má to právě své odůvodnění. Tyto nápoje totiž mohou pomoci zvýšit aktivitu enzymů metabolizující etanol.

8. Poslední záchrana

Pořád se cítíte pod psa a ani jedna za rad příliš nepomohla? Postavit na nohy by vás mohla silná káva, nebo tableta Ibalginu či Aspirinu. Moc to s nimi ale nepřehánějte, už takhle jste svoje játra pořádně potrápily. Tabletky vás sice kocoviny zázrakem nezbaví, ale určitě vám pomohu zmírnit její nevítané příznaky.